Dulos paslaugos

Pasaulio sveikatos organizacija 2016 m. rekomendavo, kad kiekviename gimdyme dalyvautų moterį palaikantis asmenys, tarp jų ir dulos (1). Amerikos akušerių ginekologų draugija tais pačiais metais rekomendavo duloms dalyvauti gimdymuose, siekiant sumažinti nebūtinų intervencijų, cezario pjūvių skaičių ir pagerinti motinos ir vaiko priežiūrą medicinos įstaigose.

VITALIJA APIE SAVE  IR DULŲ ISTORIJĄ LIETUVOJE

Esu ne tik trijų vaikų mama, rašytoja, lektorė, bet ir dula. Tiesą sakant, esu viena iš tų moterų, kurios atvedė dulos profesiją į Lietuvą.

Dar 2008-aisiais, prieš pirmos dukters gimimą, sužinojau, kad pasaulyje yra dulų – moterų, padedančių kitoms pasirengti gimdymui, sklandžiai pereiti per jį ir kuo ramiau susitikti su savo vaikeliu. Po pirmos gimdymo patirties, kai išgyvenau didžiulį vienišumo jausmą ligoninėje, nors šalia buvo ir vyras, ir asmeniškai mane prižiūrinti akušerė, supratau, kad padarysiu viską, jog dulos atsirastų ir Lietuvoje.

Praėjus porai metų, Vilniuje su bendramintėmis surengėme mokymus su viešnia iš JK dula Dominique Sakoilsky. Dar po metų parašėme projektą portalui aukok.lt, ir paskelbėme pirmuosius dulų mokymus Lietuvoje!

Mokymų metu įkūrėme Dulų asociaciją, ir aš tapau viena iš jos steigėjų bei Valdybos narių. Užmezgėme ryšius su medikais, išplatinome žinią apie dulas visuomenei. 

Dabar dulos Lietuvoje jau nebe naujiena. Per šiuos metus dulų mokymus baigė daugiau nei penkiasdešimt moterų ir jau daugybė gimdė su dulomis daugelyje Lietuvos miestų ir ligoninių. Kelias, nors ir ne visada lengvai, bet platėja, lygėja ir jame randasi vis daugiau pakeleivių bei mokslinių tyrimų, pagrindžiančių dulos pagalbos naudingumą.

Štai taip pildosi svajonės!

Kaip dula siekiu išgirsti ir patenkinti tikruosius moters ir visos šeimos poreikius, bendradarbiauti su medicinos personalu gimdymo metu ieškant kiekvienoje situacijoje geriausio sprendimo ir siekti kuo palankesnės aplinkos vaikui, mamai ir šeimai mūsų visuomenėje.

Jei jauti, kad galiu būti tavo dula – parašyk man el. p. [email protected] arba paskambink tel. 868830494.

Su meile –
Vitalija

NUORODOS
(1) http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/199177/1/9789241549455_eng.pdf?ua=1
(2) http://huff.to/2kut7yh