Kas yra dula?

Dulos, arba gimdyvės padėjėjos, paskirtis – padėti gimdančiai moteriai prieš gimdymą, gimdymo metu ir laikotarpiu po gimdymo. Ji neteikia jokių medicininių paslaugų, tačiau padeda suteikdama gimdyvei ir jos partneriui ar (ir) šeimai informaciją (žinias), fizinę pagalbą ir emocinę paramą.

Dulos darniai dirba kartu su nėštumą bei gimdymą prižiūrinčiais medikais. Profesionalūs medikai siekia užtikrinti nėštumo ir gimdymo saugumą, o dulos siekia, kad gimdyvė jaustųsi saugi nėštumo bei gimdymo metu ir po jo, kad pasitikėtų šiuo laikotarpiu savimi ir šalia esančiais.

Moksliniai tyrimai patvirtina, kad nepertraukiamas gimdyvių emocinis palaikymas gimdymo metu, kurį užtikrina dulos (taip pat slaugytojos, šeima ar draugai), turi teigiamos įtakos gimdymo eigai bei motinos ir naujagimio sveikatai: trumpesnė gimdymo trukmė, mažiau Cezario pjūvio operacijų, mažiau gimdymo komplikacijų, saikingesnis medikamentų naudojimas, retesni atvejai, kai prireikė mechaniškai išimti vaisių, geresni naujagimių Apgar skalės rodikliai, trumpesnis laikas, praleistas neonatalinės intensyviosios terapijos skyriuose, pozityvi motinų psichologinė savijauta, pasitenkinimas gimdymo patirtimi, didesnis žindančių mamų skaičius. Nuo 2016 m. Pasaulio sveikatos organizacija ir Amerikos akušerių ginekologų draugija rekomenduoja visoms gimdančioms moterims suteikti galimybę gauti dulos paslaugas.

Dula gimdymo metu gali padėti gimdyvei:

  • užtikrindama fizinį komfortą (masažuodama, palaikydama gimdyvę tam tikroje jai patogioje padėtyje, pasiūlydama vandens);
  • palaikydama ją emociškai (bendraudama, padrąsindama, tiesiog kalbėdama švelniu balsu);
  • informuodama apie gimdymo eigą, patardama;
  • tarpininkaudama tarp gimdyvės ir medikų, siūlydama alternatyvas, išsakydama ir palaikydama gimdyvės pageidavimus medikams.

Dulos taip pat gali būti naudingos nėštumo metu ir po gimdymo.

Besilaukianti moteris paprastai pasirenka dulą apie aštunttą nėštumo mėnesį. Tai, kad nėštumo metu ir per patį gimdymą moteris bendrauja su viena, ta pačia dula, yra svarbu, norint sukurti savitarpio pasitikėjimą, kuris turi didelę reikšmę gimdymo metu. Užsienio šalyse (pvz., JAV) dulų veikla neretai yra ligoninių socialinių programų arba bendruomenių socialinių programų dalis, taip pat jos dažnai verčiasi privačia praktika.

Išsamiau apie dulas angliškai