Kūrybinio rašymo ir leidybos patirtis

Tekstų kūrimo ir knygų leidybos srityje dirbu nuo 2004-ųjų. Į ją atėjau po literatūrologijos bakalauro ir magistro studijų Vilniaus universitete. Per šį laiką teko kurti įvairaus žanro tekstų (nuo tortų aprašų didiesiems prekybos centrams iki užsakomųjų disertacijų:)), dirbti su įvairiais leidiniais (nuo gurmanišką maistą pristatančių žurnalų iki mokslo leidinių), įvairiais leidėjais (nuo alternatyviosios leidybos iki kultūros institucijų). Taip pat turiu akademinio rašymo bei dėstymo patirties. Savo gimtajame Alma Mater buvau įstojusi į doktorantūros studijų programą, dėsčiau, vedžiau seminarus, tačiau vėliau studijas nutraukiau.

Per pastaruosius penkiolika metų prisidėjau prie daugybės knygų gimimo (verstų ir lietuviškų, vaikams ir suaugusiems, mokslinių ir laisvalaikio) ir, laimėjusi Lietuvos rašytojų sąjungos skelbtą Pirmosios knygos konkursą, išleidau savo pirmąją knygą „Kvėpuoju“. Ji buvo apdovanota Z. Gėlės premija ir įtraukta į Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Kūrybiškiausių 2015 metų knygų dvyliktuką. Ši knyga išsiskyrė ne tik savo turiniu, bet ir dizainu. Man knyga yra vientisas kūnas, kurio turinį turi atskleisti viršelis. Tiesą sakant, viršelį susapnavau. Teliko rasti fotografę, kuri gebėtų mane nufotografuoti mane pagal mano sapną, dizainerį, kuris gebėtų perteikti mano norimą emociją, ir… perkalbėti leidyklą pakeisti visą Pirmosios knygos serijos dizainą;) Šiuo metu rašau naują knygą ir tikiu, kad jos kūrimo bei leidimo procesas irgi bus toks pat intriguojantis, o rezultatas – netikėtas ir paveikus.

Ne tik rašau, bet ir skaitau. Daug. Ir ne tik rankraščių. Suvokti tekstą reiškia suvokti ir jo konktekstą. O kadangi esu nerimstanti ir, kaip sakiau, mėgstu dalintis, apie savo skaitomas knygas pranešu kitiems. Mano knygų apžvalgas galėjote skaityti žurnaluose ir internete, o trečiadienių rytais galite mane matyti pristatančią naujausias leidyklų išleistas knygas LRT laidoje „Labas rytas, Lietuva“. Jau perskaitytas knygas dovanoju draugėms, bibliotekoms ir tikiu, kad kiekviena knyga gyvena savo gyvenimą;)

Šiuo metu dirbu vienoje didžiausių Lietuvos leidyklų. Esu atsakinga už grožinių ir negrožinių lietuvių autorių knygų atranką, parengimą spaudai, leidybą ir pristatymą visuomenei. Rankraščio įvertinimas arba idėjos pavertimas rankraščiu, teksto redagavimas, viršelio kūrimas, pirmieji knygos pristatymai skaitytojams, knygų pardavimo galimybės… Tenka žinoti daug, jei norisi, kad skaitytojus džiugintų smagios, gražios ir vertingos knygos.

Bendraudama su esamais ir būsimais autoriais, sulaukiu daugybės klausimų apie tai, kokie reikalavimai keliami rankraščiams, ar reikia pradėti nuo idėjos ar iš karto pradėti rašyti, kaip rasti redaktorius ir ko jie skiriasi vieni nuo kitų, kas atsakingas už viršelį ir kaip apskritai išleisti, o ir parduoti knygą? Klausimų daug, atsakymų, beje, irgi:) Kad rastume kiekvienam autoriui tinkamus (nes tai, kas tinka visiems, dažniausiai netinka niekam:)), kartais ieškome ne valandas, o mėnesius. Per kokį trumpiausią man žinomą laiką yra gimusi visa knyga? Vaikams skirta smagi istorija gali gimti per kelias valandas. O ilgiausią? Knyga gali būti rašoma dešimtmečius, ir taip ir likti neparašyta…

Kad taip nenutiktų, verta suprasti iš anksto, kas yra knygos kūrimas ir leidyba. Apie tai šįkart – vienos dienos mokymuose „Kaip parašyti knygą“. Į juos kviečiu visus tuos, kurie svajoja parašyti ir išleisti SAVO KNYGĄ, bet nežino, nuo ko pradėti. Tuos, kurie jau rašo, tačiau nėra tikri, ar elgiasi teisingai. Tuos, kurie jau turi rankraštį ir nori žinoti – o kas toliau? Tuos, kurie žino, kad jiems REIKĖTŲ išleisti knygą kaip įrankį savo profesinei sėkmei kurti. Ir tuos, kurie tiesiog dievina patį kūrybos procesą ir rašo, nesusimąstydami nei apie skaitytojus, nei apie leidyklas…:)

Kaip kažkada pasakė „Keistuoliai“: stebuklai slypi paprastuose dalykuose. Knygos yra toks stebuklas. Jos įkvepia. Keičia žmonių likimus. Padeda atsipalaiduoti ar perteika žinias. Knygos savyje talpina ištisus, nuostabius, unikalius pasaulius. Ir jas kuriame MES.

Jei jauti, kad atėjo laikas TAVO knygai, susitikime!

Mėgstu efektyvumą ir nuoširdumą. Todėl dirbsime mažoje grupėje, kad kiekvienam autoriui, rankraščiui ir idėjai būtų pakankama laiko ir dėmesio.